Odchudzanie Primavera > Dieta > Porady Dietetyka > Kapsaicyna – odchudzanie

Kapsaicyna – odchudzanie

Ostre przyprawy a kapsaicyna odchudzanie

Przyprawy to nie tylko smak i aromat. To nie tylko to, co możemy objąć zmysłami. Drugim dnem jest szereg zdrowotnych właściwości, które wspomagają organizm. Poniżej pokrótce prezentujemy, jaki wpływ na nasze ciało mają ów dodatki, które na co dzień używamy w naszej kuchni. Skupiliśmy się na tych najbardziej ostrych.

Ostre przyprawy i ich wpływ na proces utraty wagi

Jak myślicie, dlaczego w rejonach azjatyckich procent otyłej ludności jest niski? To oczywiste, górują, a nawet dominują tam ostre przyprawy. Kuchnia azjatycka z reguły obfituje w pikantne dania. Jaki wpływ ma jedno na drugie? Otóż udowodnione naukowo zostało, iż pikantne przyprawy nie tylko poprawiają odporność naszego organizmu, ale przyczyniają się również do pobudzenia jego metabolizmu, a w konsekwencji do przyspieszenia odchudzania. Związane jest to z tym, iż niektóre ostre przyprawy zawierają tajemniczo brzmiącą substancję – naturalną kapsaicynę.

Kapsaicyna – odchudzanie

Liczne badania udowadniają, iż kapsaicyna korzystnie wpływa na hamowanie budowy tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wzmaga ona wydzielanie ciepła i wpływa na produkcję enzymów przyspieszających redukcję tłuszczów. Kapsaicyna przyczynia się również do obniżenia wystąpienia ryzyka związanego z chorobami nowotworowymi, ma działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. W związku z tym dodawanie ostrych przypraw do posiłków wydaje się zasadne i może przyczyniać się do utraty zbędnych kilogramów. Tym bardziej iż zawarta w nich kapsaicyna występuje w formie naturalnej.

Czy umiar jest ważny?

Oczywiście, że tak. Wszystko w nadmiarze może zaszkodzić, również ostre przyprawy. Jednym ze złych czynników przedawkowania może być choćby pospolita zgaga. Osoby o zwiększonej tendencji do trądziku i uczuleń powinni być ostrożne w degustacjach jakiegokolwiek typu ostrych dań, ponieważ potęgują one działania w postaci wyprysków lub zaczerwień na skórze. Jak więc widać ostre przyprawy, a tym samym występująca w tej postaci kapsaicyna – odchudzanie, czy zdrowie, stoją w opozycji do ich nadmiaru. Warto zatem obserwować swój organizm i podejść do tematu w sposób racjonalny.